Jump to content

Önerilen İletiler

Merhaba sevgili maket, model severler,
55 yaşında bir amatör maket-model meraklısıyım. İstanbul Şehir Tiyatrosu'nda oyuncu olarak çalışmaktayım. 1986 yılından beri profesyonel olarak sahnedeyim.
Aynı zamanda üçyıldız tüplü dalış eğitmeniyim. Artık aktif dalışı bırakmış olsam da Türk Balıkadamlar Kulübü'nde eğitmen olarak ihtiyaç halinde eğitime destek veriyorum. 
Maket-model hikayeme gelirsek, uzun yıllar önce (1970'lerde) balsa modellerle (Jet Model) başlayan bu tutku sonraları Türk Hava Kurumu'nun ahşap modelleri ve yıllar geçtikçe Italeri ve Revell plastik model kitleri ile devam etti. Zaman zaman maket yapımına uzun aralar verdim. Her zaman fırça ile boyama yaptım ve geçmiş sene kendime bir hediye olarak kompresör ve airbrush aldım. Henüz çok yeni yeni kullanıyorum. Genel olarak astar atarken kullandım. Bu konuda öğrenecek çok şey var elbette. Italeri, Revell, Academy, Airfix, Tamiya ve Heller kitlerle çalıştım. Bir zamanlar sadece 1/72 ölçekli kitlerle çalışırdım. Özellikle de WWII dönemi askeri araçlar tercihimdi. Halen bu dönem üzerine çalışmaya devam ediyorum. Ancak bir değişiklik yapıp 1/35 kitlere de yöneldim. Özellikle figür boyamak bambaşka bir keyif vermeye başladı. 
Diorama yapmak hep istediğim bir çalışmaydı ancak fırsat ve zaman bulamıyordum. Yakın geçmişte bazı küçük denemeler yapmaya başladım ve bu küçük çalışmaları büyük bir dioramaya çevirmeye karar verdim. Henüz devam etmekteyim. Aynı zamanda yıllar önce yaptığım ve zarar görmüş 1/72 uçakların, tankların, araçların bakım ve tamirlerini yapıyorum. Bazılarının boyalarını söküp airbrush ile yeniden yapmayı planlıyorum. Son dönemde bir boya kabini aldım ve pencereye egzoz çıkışını bağlar bağlamaz kullanmaya başlayacağım.
Zaman yaratabilirsem bazı paylaşımlarınızdan okuduğum atölyelerinize katılarak sizlerle tanışmayı da istiyorum.  
Keyifli paylaşımlara...
Teşekkür ederim.

Burteçin Zoga

IMG_20180603_124553.jpg

• Like 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Burteçin bey selamlar; gelişinizle bizi mutlu ettiniz. :) harika uğraşlarınız varmış okurken enerjisi yükseliyor insanın.

Çalışmanız ise harika! Muhteşem işler çıkaracak potansiyeliniz var bence. Ben en kısa sürede atölyenizi ve diğer tüm

çalışmalarınızı görmek için sabırsızlanıyorum. 

Keyifli forumlar.

• Like 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
DioramaTürkiye, 3/2/2019 - 12:29 yazdı:

Burteçin bey selamlar; gelişinizle bizi mutlu ettiniz. :) harika uğraşlarınız varmış okurken enerjisi yükseliyor insanın.

Çalışmanız ise harika! Muhteşem işler çıkaracak potansiyeliniz var bence. Ben en kısa sürede atölyenizi ve diğer tüm

çalışmalarınızı görmek için sabırsızlanıyorum. 

Keyifli forumlar.

Merhaba,
Cevabınıza çok teşekkür ederim. Zaman içinde yeni paylaşımlar yapmak dileği ile. 
Sevgiler.  

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Burteçin Zoga hocam aramıza hoş geldiniz. 

55 yaşında olmanıza rağmen çok enerjiksiniz, @DioramaTürkiye  hocamın dediği gibi bizlere de ayrı bir enerji verdiniz. 

Plastik modeller ile çalışmak hep hayalimdir, fakat bir tane ürün alıp başlayamamanın üzüntüsündeyim. Bu üzüntümü sizler sayesinde sevince dönüştürmenin hevesindeyim. Sizlerden tüyolar bilgiler alıp başlamak gerçekten çok iyi olacak. İşlerden ve evdeki yaramaz oğlumdan fırsat bulabilirsem 1/35 askeri kitler ile başlamak isterim. Yukarıda paylaşmış olduğunuz kitlerden hangileri ile başlamak daha iyi olur sizce?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ozan Bey merhaba,
Öncelikle teveccüh etmişsiniz çok teşekkür ederim. Maketler konusunda uzun yıllardır çok şey denedim ama uygulamalar anlamında öyle çok tecrübem olduğunu söyleyemem. Her an araştırmaya, öğrenmeye devam ediyorum. Bu tür forumların çok ciddi faydası olduğuna ve bilginin mutlaka paylaşılması gerektiğine inanıyorum. Paylaşımlar sayesinde tecrübe kazandıkça çok daha keyifli sonuçlar alınabiliyor. Yaşım 55'e de gelse hala küçücük detaylar üzerinde düşünmek ve sonuca ulaşmak çok mutlu ediyor beni. Ben de yoğun çalışan bir baba olduğum için bahsettiğiniz süreçleri yıllarca yaşadım ve makete ayıracak zamanı bulamadığım çok oldu ama hala devam ediyorum. Bu bir tutku bence. Hobiden de öte. Maket, model, diorama, heykel... Hangisi olursa olsun bir dünya yaratıyor insan kendi yaşadığının içinde. Küçük dokunuşlarla bambaşka yönlere gidebiliyor. Bazan sonuç hayal kırıklığı da olsa yeniden başlamak canlı tutuyor insanı. Onca malzeme, toz, çer çöp arasında bir küçük parçayı kaybetmek de işin cabası... Bulduğumda kocaman bir "ohhh" çektiğim çok olmuştur. 

Biraz sohbetin ardından sorunuza gelecek olursam, hangi markayı tercih edeceğinizin önemi yok bence. Hele ki şu dönemde tüm firmalar kalite peşinde çok güzel ürünler sürüyor piyasaya. Ancak eski tarihli maket kitlerinde  bazı sorunlar çıkabiliyor. Birleştime sorunları, kalıp hataları, detay eksikleri gibi... Ancak bu tür sorunları da kişisel çaba ve becerilerle aşabiliyorsunuz. Başta can sıkıcı olabiliyor ama zımpara ve macun gibi çok basit malzemelerle sorunların üstesinden gelmek de mümkün. Zamanla bu tür teknikleri kolayca başarıyor insan. Şimdi internet ortamında inanılmaz kaynaklar var, yıllardır bilmediğim sayısız tekniği öğrendim, öğrenmeye çalışıyorum. Ne varsa izlemek, not almak gerekiyor. 

Kısacası ister Revell ister Tamiya veya Dragon hangi marka olursa olsun bir yerden başlayın. En çok hoşunuza giden modeli alın ve adım adım ilerleyin. Küçük bir hatırlatma yapmak gerekirse eski tarihli ürünlerde fiyatlar çok daha uygundur. Detay ve kalıp kalitesi arttıkça fiyat da yükselmekte; bunu da hatırlatmakta fayda var sanırım. Tercih tamamen sizin. 

Bu keyifli sürece girecekseniz "malzeme" seçimi, maketten daha da önemli. Bu anlamda temel malzemeleri edinmeyi de ihmal etmeyin. Asla kalitesiz malzeme almayın. Cımbız gibi mesela. Pahalısı iyidir "demiyorum" bunu da unutmamak lazım. İyisini alın ve evladiyelik olsun. Belki oğlunuz da peşinizden gelir. Ben şahsen yaşadım, birlikte maket yapmak bambaşka bir zevk oluyor.

Size keyifli ve heyecanlı bir dönem diliyorum.       
Sevgi ve saygılarımla.

• Like 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Ozan Kaya, 16 dakika önce yazdı:

@brtzoga hocam makale gibi bir yazı yazmışsınız, öncelikle teşekkür etmek isterim. Sizin tecrübelerinizden ve engin bilgilerinizden faydalanacağımızdan eminim. 

Rica ederim, hoca olacak kadar bir yeterliliğim yok ama bildiğim ne varsa seve seve paylaşırım.  

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Ozan Kaya, 30 dakika önce yazdı:

@brtzoga hocam makale gibi bir yazı yazmışsınız, öncelikle teşekkür etmek isterim. Sizin tecrübelerinizden ve engin bilgilerinizden faydalanacağımızdan eminim. 

@Ozan Kaya sizi ve forum üyelerini henüz tanımadığım için kusura bakmayın. Maketlerle ilgili sorduğunuz soruya cevap verirken bu çalışmalara yeni başlıyorsunuz sandım sizi. Siz meğer çoktan yol almışsınız.
Sevgi ve saygılarımla.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Copyright © 2017 Diorama Türkiye. Tüm hakları saklıdır.

Diorama Türkiye platformu diorama hobisine gönül vermiş tüm bireyleri tek platform altında toplamak adına kurulmuş olmakla  birlikte diorama malzemeleri, ekipmanları ve uygulamalı ders makalelerini içinde barındıran bir platformdur. Forum kuralları gereği tüm kullanıcılar konu ve mesaj içeriğinde kullandığı üslubuna dikkat etmeli her zaman yapıcı ve olgun davranmayı esas almalıdır. Hobiyi geliştirmek ve ülke sınırlarımız içinde  genişlemesini daha  fazla kitleye  hitap etmesini sağlamayı görev edinmiş olan Diorama Türkiye platformuna hoş geldiniz.