Jump to content
teamserkan

Ahşap Dekupe Oyma- Kıl Testere

Önerilen İletiler

Merhaba Model - Diorama Severler , 

İşimizin temel konularından biri olan Ahşap Dekupe-Oyma konusunda da tecrübelerimizi ve bilgilerimizi iletmeye başlayalım bu topik altında. Konuşacak ve paylaşacak çok fazla konumuz başlığımız var buda önemli olanlardan biri . 

Kıl Testere : Keserek oyma ve kakma işlerinde kaplamaların ve parçaların düz veya eğmeçli olarak kesilmesinde kullanılır.

mMM9WZ.jpg

Emm14B.jpg

U şeklinde bir gövdesi vardır. Gövde özellikle bu şekilde yapılmıştır. Çalışma esnasında testerenin eğmeçli köşelerde rahatlıkla dönebilmesi U şeklindeki gövde sayesinde olur.

Ağaçtan bir tutamağı ve değişik ağız yapısına sahip ince testereleri bulunur, adını da bu ince testerelerden almıştır (kıl testere). Testere, tutamağa bağlı olan gövdenin uç kısmındaki iki kelebek somun arasında gerdirilerek sıkılır. Testerenin gerginliğini ayarlamak önemlidir çünkü çok sıkılan veya gevşek bağlanan testere hemen kırılır. Kıl testere lamaları lama genişliklerine ve diş büyüklüklerine göre numaralandırılmıştır 2,3,4,5,……10,11.gibi). Keseceğimiz malzemeye uygun yapıdaki testereyi kendimiz seçeriz. Örneğin en çok kullandığımız kavak veya gürgen kontraplak malzemesinin kesimi için 3- 4 numaralı testereleri kullanırız.

Elde kıl testereler ile yapılan dekupe oymalar da en çok kontraplak malzemesi tercih edilir, bunun nedeni testereyi zorlamadan rahat kesim yapılabilmesi ve en güzel ahşap görüntüsünün verilmesidir.

Kıl Testere bıçağı olarak tercihlerimiz arasında kuyumcu kıl testeresi olarak geçen ürünleri kullanmamız çok daha temiz ve güzel ürünler çıkarmamız sağlayacaktır . 

Satın alama yapacağımız yer tavsiyelerine gelecek olursak , 

Telci Kuyumcu - Rafi - Binbirdilek Mah. Gedikpaşa camii Sokak No:54/A Çemberlitaş - İstanbul 0212 458 9424 www.telcikuyumculuk.com (0 numarayı ahşap kesimleri için 1 numarayı pirinç ve benzeri yumuşak metal kesimleri için kullanabiliriz. ) 

Birçok hırdavatçıda ve N11 gibi satış sitelerinde bulabilceğiniz Eberle  Marka Alman kıl testere bıçakları .. Burada 3-5-7 gibi numaraları rahatlıkla alıp kullanabiliriz. 

https://urun.n11.com/dekupaj-testere-bicaklari-aksesuari/eberle-blitz-duz-ahsap-kil-testere-ucu-12-li-paket-no-2-P280041397

Gelelim En ünlü ve en iyi kıl testere markasına .. Bu işin duayeni ünlü alman şirketi Niqua şirketidir. Ahşap kesim üzerine her türlü malzemeyi üreten bir firmadır. 

https://urun.n11.com/testere/kil-testere-normal-disli-no5-tes-ktnf05-alman-niqua-fix-P116305516

Türkiye'ye ürünü getiren firma Civan Ticarettir ... Fiyat 144 adet kıl testere içindir :) ... 

http://www.civanticaret.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=33667

Birde sizlere kıl tesrete marka ve link tavsiyesinde bulunalım , 

En sevdiği marka olan Bahco'nun u kıl testeresini tavsiye edeceğim. 

https://www.e-hirdavat.com/Bahco-Kil-Testere-Kolu-302,PR-131421.html

YQQGGA.jpg

https://urun.n11.com/testere/bahco-301-oygu-testere-kil-testere-P109731170

ZXXylg.jpg

2 ürünede çeşitli noktalarda ihtiyaç olacaktır . 

tarihinde teamserkan tarafından düzenlendi
  • Like 1

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş


Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Copyright © 2017 Diorama Türkiye. Tüm hakları saklıdır.

Diorama Türkiye platformu diorama hobisine gönül vermiş tüm bireyleri tek platform altında toplamak adına kurulmuş olmakla  birlikte diorama malzemeleri, ekipmanları ve uygulamalı ders makalelerini içinde barındıran bir platformdur. Forum kuralları gereği tüm kullanıcılar konu ve mesaj içeriğinde kullandığı üslubuna dikkat etmeli her zaman yapıcı ve olgun davranmayı esas almalıdır. Hobiyi geliştirmek ve ülke sınırlarımız içinde  genişlemesini daha  fazla kitleye  hitap etmesini sağlamayı görev edinmiş olan Diorama Türkiye platformuna hoş geldiniz.

×