Jump to content
teamserkan

Modelcilikte Kullanılabilecek Ağaç Türlerini Tanıyalım

Önerilen İletiler

Modelciler için can alıcı noktalara girmeye başlayalım ... Peki biz hangi ağaç çeşitlerini kullanacağız Modelcilik dünyasında ... 

BALSA :Çok yumuşak, beyaz, gözenekli, kırılgan bir malzemedir. Kolay çalışılır fakat iyi görüntü sağlamaz dolgu noktalarında kullanması daha verimli olur . Çivi tutuculuğu yoktur. Genelde Rc Uçak gibi hafifliği önemli olan hobicilik alanlarında kullanımı tercih edilir. 

ARMUT : Orta sert, parlak orta kahverengiden az kırmızımsıya kadar renk yelpazesi, kısa lifli, düz damarlı. Biçilmesi orta derecede güçtür. Armut, çalışmak ve oyma yapmak için mükemmeldir ki zor parçalanır. Son derecede iyi tornalanabilir, çivi ve vidayı iyi tutar, iyi yapıştırılır. Model yapımı aşamasında ideal olan kerestelerden birini temsil eder. Özellikle renk verilmesi ve cilalanması iyidir. Siyah renk verilerek abanoza benzetilir, buharlama suretiyle kırmızımsı kahverengi bir renk elde edilir. Armut ağacından elde edilen tomruklar mayıs sonuna kadar işlenmelidir. Kesilen kısımlarda çatlama tehlikesi olduğundan havadar bir yerde istif edilmemelidir. Hemen hemen her şey için kullanabilirsiniz: görünür iskelet, kaplama, donanımların her çeşidinde hatta oyma parçalarında bile.

ŞİMŞİR : Sert, sarı, ince grenli, düz damarlı ve güçlü. Sert olmasına rağmen işlemesi ve oyma çalışması için iyi bir malzeme fakat çivi çakılacağı zaman yonga atması söz konusudur. (Tüm delikleri, matkap ile açınız.) Küçük parçalar, özellikle oyma, Modelcilik aşamalarında ideal ahşaplardan birini temsil eder. Çok pahalı ve zor temin edilir.


TİK (Teak) : Rengi dolayısıyla çok hoş bir görüntüsü vardır. Düz lifli bir yapısı olduğundan Küçük ölçekli modellerde bile kaplamalarında rahatlıkla kullanılabilir. Orta sertliktedir. Dayanıklıdır.

ABONOZ :siyah bir ağaçtır. En az bir mermer kadar serttir ve oldukça yağlı bir ağaçtır. ateşe ve suya dayanıklıdır.Siyah bölümlerde, boya yapma işleminden kurtulmak için kullanılır.Bu ağacın işlenmesi sırasında meydana çıkan talaş ve tozların insan sağlığına zararlı olduğu bilinmektedir. O sebepten çalışılırken koruyucu maske kullanım zorunluluğu vardır. Oldukça pahalı bir ağaç türüdür.

MAUN :Sert, kırmızıdan kahveye renkli, kısa lifli, farklı damar yapısı. Yaygın olarak 19. yüzyılın sonlarında tam boyutlu gemi inşaatlarında kullanıldı, fakat meşe gibi, derin damarlı, pürüzlü yapısı vardır. Maun kolayca yarılabilir. Ne yazık ki, diğer ağaçlara oranla renklendirmesi çok zordur.

CEVİZ :Sert, açık kahveden koyu kahveye kadar geniş bir renk çeşitliği, kısa lifli, dayanıklı, düz damarlı. Çoğu zaman renk olarak meşe gibi görünür, sert olmasına rağmen nispeten işlemesi ve kıvrılması kolaydır. Kolay ve düzgün bir şekilde işlenir, düzgün yüzeyler elde edilir. Çivileme ve vidalanması iyidir, orta derecede yapıştırılabilir, çok iyi renk verilir ve çok iyi cila kabul eder. Diri odun kolay, öz odun güç emprenye edilir. Ayrıca oymacılık için iyidir. Modelcilik aşamalarında kullanılan ideal ağaçlardan biridir. Amerikan cevizi, yaklaşık olarak Avrupa cevizleri gibi aynı kaliteye sahiptir. Çalışılması çok zor olmasına Ceviz, hemen hemen her şey için kullanılmaktadır. 

FISTIKÇAMI :Yumuşak, sarımsıdan pembeye kadar geniş renkli, sıkı damar, kısa lifli, düz damarlı fakat çok koyu gözeneklidir ve reçineside vardır. İşlemesi ve oymacılığı kolaydır.Doğal reçinesi, boyama, cilalama, yaldızlamada sorunlara yol açar. İsviçre çamı ve Sibirya sarıçamı olarak da bilinir. Spiral lifli bir ağaçtır.

AKAĞAÇ :El aletleri ve makinelerle kolay işlenir ve düzgün yüzeyler elde edilebilir. Kesilebilir, soyulabilir, çok iyi çivi ve vida tutar, yapıştırılabilir, renk verilebilir, iyi cilalanır. Spiral lifli bir ağaçtır.

KESTANE :El aletleri ile kolay işlenir. Hafif körleştirme etkisi vardır. Çivilenme, vidalanma, cilalanma ve yapıştırılması iyidir. Rutubetli hallerde metallerle temas ettiğinde korozyona neden olduğu gibi mavi, siyah renklenmeler oluşabilir.

MEŞE :Sert, hafif orta gri-kahve renkli, dayanıklı, kısa lifli, ayırt edilen damar yapısı. Tam boyutlu gemi inşaatında meşe, genel olarak kereste şeklinde kullanılmaktadır, fakat işlenmemiş kaba olarak modelcilik için uygun değildir. Hem de çalışılması zordur. Aletler keskin olmalıdır. Çivileme güç olduğundan ön delme işlemine gerek vardır. Yapıştırılması iyidir, ancak alkali tutkallarla lekelenme yapabilir, renk verilebilir. Yüzeyler iyi cila kabul eder. Metallerle temasta mavi renk oluşur.

DİŞBUDAK :İşlenmesi iyidir, körleştirme etkisi orta derecede olup, çivilemede ön delme işlemine gerek vardır. Kolay renk verilir, çok iyi cila kabul eder, kesilebilir, soyulabilir, yapıştırılması iyidir. Oldukça iyi kurutulabilir. Ancak, yüzeysel, çatlaklara ve yarılmalara dikkat edilmelidir. Spiral lifli bir ağaçtır.

KARAAĞAÇ :El aletleri ve makinelerle oldukça kolay işlenir. Keskin aletler kullanılmalıdır. Planyalamada güçlükler ortaya çıkabilir, kesilebilir, çivilenme ve yapıştırılma, renk verme ve cilalanması iyidir. Buharlanmış malzeme bükülme özelliklerine sahiptir .

OBECHİ: Yumuşak, açık sarı, açık grenli, dayanıklı Batı Afrika’nın geniş bir ağacıdır. Obechi, çalışmaya çok elverişli, (balsanın aksine) çivileri tutar, az kırılgan, balsa’ya kıyasla çok tercih edilir. Dolayısıyla dışı boyanacak veya başka bir ağaçla kaplama yapılacak tekne sarmalarında idealdir. Hemen hemen tasavvur edilebilir boyutların hepsinde çıta olarak kullanılabilir

AKGÜRGEN :Çok bükülebilir, kırmızı-kahveden kahverengine kadar renk, uzun lifli, düz damarlı. Bükülebilir ağaç, özel işleme tabi tutulmaktadır ve şerit şeklinde ticari olarak piyasada bulunmaktadır. Bükülebilir ağaç şerit, kırılması çok zordur ve her hangi bir şekle getirmek için kıvrılıp büküle bilmektedir. Öte yandan, bir çivi bile çakılmaz ve onu tutkallamak ve tahta çivi atmak çok zordur. 

KONTRAPLAKA :Bitişik katmanlar halinde doğru açılarda damar istikametine göre tutkallanan birçok ahşap levhanın bir araya gelmiş şeklidir. 2 mm.’den itibaren birçok kalınlıkta piyasada bulunmaktadır. Kontrplak kolay kesilir, delik açılıp çivi çakılabilir. Önemli değilse bile diğer çeşit ağaç plakalarını dikkate almak suretiyle damar istikametlerinin gözlenmesi bir avantajdır. Kontrplak eğilmeye ve bükülmeye az meyillidir.

Piyasadaki çeşitler aşağıdadır:

Huş ağacı kontrplak (iyi kalite), gürgen kontrplak (orta kalite) ve kavak kontrplak ( en kötüsü). Diğer çeşitler, modelciler için elverişli olmayan meşe ve mohagany gibi.
Kontrplak çirkin görünür ve bu sebepten dolayı görünen yerlerde gemi modelciliği aşamalarında kullanılabilir Göze görünmeyen yerlerde kontrplak kullanılmaktadır.

Ayous : Apachi (Ayous): Afrika kökenli bir ağaç olup krem beyaz ile açık saman sarısı arasında bir renge sahiptir. Budaksız reçinesiz ve düz damar dokuludur.Yumuşak bir yüzeye sahip olması vede yüksek sıcaklıklarda üzerinde ısıyı barındırmamasından dolayı kullanılan ağaçtır. Ayous ağacı esnek,kolay kesilebilir,delinebilir,hemen her cins yapıştırıcı ile istenilen formlara(model bedenlerine)montajlanabilir,özellikle modellerinin dış yüzey kaplamalarında kullanılabilinen,yüksek kondüsyonlu ve kabiliyetli bir ağaç türüdür. 

Birazda Genel Kültür bilgilerine değinelim ... 

Ahşap, modelcilikte kullanılmaya başladığından beri klasikleşmiş bir yapı malzemesidir. İşleme kolaylığı ve hafifliğinin yanı sıra sağlamlığı, soğuğu sıcağı izole edebilmesi, diğer malzemelere oranla yorulmaya karşı mukavemeti, görüntüsü ve sıcaklığı modelcilere hep cazip gelmiştir.

Çeşitleri ve Özellikleri Ahşap iyi kalitede, iyice kurutulmuş, ağacın öz kısımlarından ve zararlı organizmalardan arınmış ve ahşabın dayanıklılığına ve yapının sağlamlığına etki edebilecek böceklerden veya budaklardan oluşan çatlak veya yarık gibi hatalara sahip olmayacak özellikte olmalıdır. Küçük ve uygun budaklı olabilir. Ahşaplar kullanımları sırasında en fazla %20 oranında, ortalama %15 oranında nemli olmalıdır. Ağaç seçilirken, yığma sistemde eğri elyaflı ağaçlar, lamine sistemde düz elyaflı ağaçlar kullanılır. Maun Çoğunlukla pazarlandığı yere veya gönderildiği limana göre isimlendirilir. Bazen de yapısal özelliğine göre isimlendirilir: Khaya (Akaju), Şapeli, Sipo, Filipin gibi. Anavatanı Batı Hindistan ve Orta Amerika'dır. Afrika'da da yetişir ve piyasada Khaya (Akaju) ya da Afrika maunu olarak isimlendirilir. Amerikan ve Afrika maunu çok benzer özelliklerinden dolayı aynı amaçla kullanılır. Üçüncü bir maun türü de Asya kökenli Filipin maunudur. Sıcak iklim ağacıdır. Türüne göre bazen çok iri, bazen orta irilikte gözeneklidir. Özışınları belirgindir. Yıllık halka sınırları belirli biçimde birbirinden ayrılmaz. Khaya, Şapeli ve Sipo, batı Afrika'nın kıyı kesimlerde ve orta Afrika'da geniş ormanlık alanlara yayılmış olarak bulunur. Khayanın iç odununun rengi soluk pembe ile koyu kırmızımsı kahverengi arasındadır. Dış odunu gri renklidir. Sapelinin iç odununun rengi koyu kırmızı ya da morumsu kahverengidir. Dış odunu daha açık renkli ve 10 cm genişliğindedir. Kesildikleri andaki rengi, havanın etkisi ile zamanla koyulaşır. Khayanın kaba bir dokusu vardır ve lifleri birbirine geçmiş gibi görünür. Sapelinin ise daha düzgündür. Kurumaları kolaydır ve herhangi bir çatlağa ya da yarığa izin vermezler. Kolay işlenirler, iyi çivi tutar ve yapıştırılırlar. Verniklendikten sonra mükemmel bir görüntü verirler. Bu özelliklerine rağmen çürümeye karşı Amerikan maunundan daha az dayanıklıdırlar. Bu yüzden kullanıldıkları yer iyi seçilmelidir. Sipo ise şapeli ile genel olarak benzer özelliktedir. Ancak siponun kuruma süresi daha kısadır, daha dayanıklıdır, daha az dekoratif malzemesi olarak kullanılır. Amerikan maununun rengi ve diğer fiziksel özellikleri Khaya ile yaklaşık olarak aynıdır, ancak lifleri daha düzgündür. Bu özelliği, boyutsal olarak çok iyi dengeli bir görünüm sağlamaktadır. Dolayısı ile değerli bir ağaçtır.

Diğer maun türü olan Filipin maunu, Güney Asya ağaçlarına isim verilen "Meranti Grubu"ndandır. Diğerlerine göre daha kaba bir dokusu vardır. Kırmızının tonlarına sahip bir görünümü olması, iyi kesiminin yapılabilmesi, kolay kuruyabilmesi, mukavemetinin yüksek ve büzülme oranının yeterli derecede düşük olması iç mekânda kullanılmasına olanak sağlayan özellikleridir. Genel olarak maun, model yapımına çok uygun, üstün nitelikli ağaçtır. Yapının iç ve dış bölümlerinde, mobilyalarda masif ve kaplama olarak büyük bir kullanım alanı bulur. Afrika maunu, yön değiştiren buruk büyümesi yüzünden ilginç bir yapısal özellik gösterir. Yanardöner, parıltılı uzun damarlar yapan bu tür maun masif ve kaplaması, kullanıldığı eşyaya canlı bir görüntü kazandırır.

Kestane Genel olarak orta ağırlıkta bir ağaçtır. Sert, sıkı yapılı ve esnektir. Uzun lifli olduğundan kolay bükülür, az çalışır. Havanın bozucu etkilerine ve nemli ortamlara dayanıklıdır. Tanenli öz suyundan dolayı mikroorganizmalara ve mantarlaşmaya karşı dirençlidir. Çivi ve tutkalla iyi bağlantı kurar. Yatlarda, omurga ve posta yapımında kullanılır. Kaplamada kullanılacak olan kestane ağacı denize batırılıp bir süre bekletilerek öz suyundan arındırılmalıdır.

Kestane ağacı Kuzey Anadolu ve Marmara Bölgesi'nde yayılış gösterir. Türkiye'de doğal olarak yetişen tek kestane türü olan "Anadolu kestanesi" 30 m boya erişebilen, geniş tepeli bir ağaçtır. Ülkemizde 25.278 hektar koru, 3.614 hektar baltalık kestane ormanı bulunmaktadır. Gençken düzgün olan gövde kabukları yaşlandıkça çatlaklı bir görünüm alır. Mızraksı yapraklarının kenarları kaba dişlidir. Çiçekleri önemli bir bal kaynağı olan kestanenin meyvesi de ekonomik değere sahiptir. Sarıçam Köknar ve ladinden daha serttir. Onlardan daha az esnektir. Yük taşıma özelliği çok iyidir. Az çalışır, çok çeker, kolay yarılır, kolay işlenir ve kolay çatlar. Vida ve çivi ile bağlantısı iyidir. Zor verniklenir. 

Sarıçam, Kuzey Anadolu'nun yüksek dağlık kesimlerinde saf ya da karışık ormanlar kurmakla birlikte, küçük adacıklar halinde iç ve güney bölgelerimize kadar ulaşır. Ülkemizde bulunan sarıçam ormanlarının kapladığı alan 757.426 hektardır. Adını, levhalar halinde ayrılan gövde kabuğunun tilki sarısı renginden alır. Narin gövdeli, sivri tepeli ve ince dallı bir ağaçtır. Yetişkin bireylerinin boyu 40 metreyi aşar. Kendine özgü kabuk renginin dışında, ince yapraklarının kısalığı ve mavimsi yeşil rengi ilk bakışta diğer çam türlerinden ayırt edilecek özellikleridir.

Karaçam Dayanıklı bir ağaçtır. Koruyucu maddeleri orta derecede emme kabiliyetine sahiptir. Kıç sintine stringeri yapımında, kesme postalarda, su altı kaplamalarda orta derecede, su üstü kaplamalarda nadiren kullanılır. 

Karaçam ağacı Bütün kıyı bölgelerimizin dağlık kesimlerinde saf ya da karışık ormanlar kurar, hatta stebe kadar sokulur. Ülkemizde 2.527.685 hektar saf karaçam ormanı bulunmaktadır. Gövdesinin ve dallarının kalınlığı, gri ve derin çatlaklı kabuğu, iğne yapraklarının koyu yeşil rengi ile diğer çam türlerinden ayrılır.30–35 m' ye kadar boylanabilir.Beyaz meşe Dayanıklı bir malzemedir. Koruyucu malzemeleri emme kabiliyeti orta derecededir.

Meşe ağacı Ülkemizin hemen her bölgesinde türlerine bağlı olarak yayılış gösterir. 25m boya ve 2m çapa erişebilen geniş tepeli ağaçlardan, 3–5 m boya sahip çalılara kadar değişen türleri vardır. Yaprakları da formları gibi değişkenlik gösterebilir, loplu, dişli ya da düz kenarlıdır. Ülkemizde 747.856 hektar koru ve 4.984.149 hektar baltalık meşe ormanı bulunmaktadır. 

Bilgiler farklı kaynakçalardan derlemedir. 

HobbyLab...

tarihinde teamserkan tarafından düzenlendi
  • Like 2

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş


Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Copyright © 2017 Diorama Türkiye. Tüm hakları saklıdır.

Diorama Türkiye platformu diorama hobisine gönül vermiş tüm bireyleri tek platform altında toplamak adına kurulmuş olmakla  birlikte diorama malzemeleri, ekipmanları ve uygulamalı ders makalelerini içinde barındıran bir platformdur. Forum kuralları gereği tüm kullanıcılar konu ve mesaj içeriğinde kullandığı üslubuna dikkat etmeli her zaman yapıcı ve olgun davranmayı esas almalıdır. Hobiyi geliştirmek ve ülke sınırlarımız içinde  genişlemesini daha  fazla kitleye  hitap etmesini sağlamayı görev edinmiş olan Diorama Türkiye platformuna hoş geldiniz.

×