Jump to content
muratart

1:35 Otomobil Tamirhanesi Dioraması

Önerilen İletiler

Merhabalar arkadaşlar. Beğenmenizi ve yararlı olmasını umarak, yakın zamanda yapmış olduğum Tamirhane dioramamın yapılış ve final görsellerini paylaşarak dilimin döndüğünce nasıl yaptığımı anlatmaya çalışacağım. 

- Öncelikle model ölçeğim 1:35 dir ve dioramadaki arabayı oyuncakçıdan aldım ve sağ ön lamba camını sökerek ve görselde göreceğiniz üzere bazı yerlerine polyester macunu sürerek tamir ediliyor havası vermeye çalıştım.

-Dioramadaki duvarlar, kapı, pencereler, çalışma masaları  aletlerin dizildiği dikey panolar ve 5 katlı boya raflarını foreks kullanılarak yaptım. Boya raflarının dikey çubuklarını ise ; tüm rafları üst üste koyarak( bir seferde )  dört köşesine delik açıp monteledim. Yani çubukları deliklerden geçirdim.

- Duvarlar ve zeminin tamamında Beton efekti boyasını kullandım arkadaşlar. Mucizevi şekilde en prüzsüz ve zor yüzeylere bile harika tutunuyor ve dokusu bire bir betonla aynı ve prüzlü. Farklı renklerle de karıştırabiliyorsunuz sonuç harika. 

-Modeldeki tüm alet edevat (çekiçler, penseler, tornavida sapları ve soba üzerindeki çaydanlık) polimer kil, diğer adıyla fırınlanabilir oyun hamurundan yapıldı ve  fırında kurutularak daha sonra da boyandılar. 

- Sobanın alt ve üst yuvarlak kısımlarını 0.5 litre pet şişe kapaklarından yaptım arkadaşlar. Maket bıçağı ile 4 ayak ve üstlerine delikler açtım. Silindir yüzeyini ise kalın aliminyum folyoyu (önce boyutunu belirleyerek kestim ki yuvarladıktan sonra kesmek cok zor olur) yuvarlak bir cisme sararak elde ettim. 

- Boyalarımın neredeyse tamamı multisurface serisi arkadaşlar( Belki forum kurallarına aykırıdır diye markayı söylemek istemedim ama sakıncası yoksa onu da paylaşırım).

- Tornavidaların sapları polimer kil, uçları ise ince telden yapıldı ve boyandı arkadaşlar. Düz tornavida ucu elde etmek için telin en uç kısmını kargaburun pensede ezerek yassılaştırdım. 

- Foreks malzeme ile masa ayağı, kalas vb gibi ince uzun nesneler elde etmek isterseniz tavsiyem şudur; foreks levhanızı iki kenarından tutarak önce dikey sonra sa yatay tutarak yavaşça esnetin. Foreksin bir yönde daha az esnediğini göreceksiniz. Tavsiyem o yönde kesmenizdir. Çünki ince uzun nesneniz zamanla eğilip formu degişebilir. Bu sebeple az esneyen açısından kesmeniz en doğrusu olacaktır.

Ayrıca bu dioramada ışık da var arkadaşlar 🙂 Yani ustamız kaynak yaparken kaynak ışığımız titreşiyor ve sobamızda da sarı ışık titreşirken çayımız demleniyor 😏.

Umarım yeterince açıklayıcı ve faydalı olabilmişimdir arkadaşlar. Sürç-i lisân ettiysem affola. Var ise sorularınızı, degerli yorum ve önerilerinizi dinleyip fırsat buldukça cevaplamaya çalışacağım. Herkese iyi günler dilerim. Saygılar ve Sevgiler..

tamirhane3.thumb.jpg.b8ccc86fe5dda457cc0867c81a098b7a.jpg

1518601883119.jpg

tamirhane7.jpg

tamirhane6.jpg

  • Like 2

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

@DioramaTürkiye çok teşekkür ediyorum :)

@CuneytGokdere teşekkür ediyorum. Haklısınız evet bu ortama bu temizlik fazla geldi :) , bir iki arkadaştan da aynı yorum gelmişti. E malûm, aklın yolu birdir :) Model şu an fotoğrafçı arkadaşımda duruyor, elime geri geldiğinde öneriler üzerine zemine ve duvarlara çalışmalarım olacak. Tekrar teşekkürler 👍

  • Like 1

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ambalaj üzerinde yazan  ölçeğe asla güvenmeyin

 

Burda araba ile tamirci arasında ölçek farkı net belli oluyor

Eldeki malzeme buuuu ne yapılabilir?

 

Aklıma ilk gelen figürü gizleyelim

Mesela

Araba altına bir kanal figür içine indirip arabaya alttan tamir.....

Veya 

Bir lift yapıp arabayı kaldırıp figür arabadan uzak bir  köşede tezgahta çalışıyor

  • Like 1

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Copyright © 2017 Diorama Türkiye. Tüm hakları saklıdır.


Diorama Türkiye platformu diorama hobisine gönül vermiş tüm bireyleri tek platform altında toplamak adına kurulmuş olmakla  birlikte diorama malzemeleri, ekipmanları ve uygulamalı ders makalelerini içinde barındıran bir platformdur. Forum kuralları gereği tüm kullanıcılar konu ve mesaj içeriğinde kullandığı üslubuna dikkat etmeli her zaman yapıcı ve olgun davranmayı esas almalıdır. Hobiyi geliştirmek ve ülke sınırlarımız içinde  genişlemesini daha  fazla kitleye  hitap etmesini sağlamayı görev edinmiş olan Diorama Türkiye platformuna hoş geldiniz.

×