Jump to content
DioramaTürkiye

Diorama yapımı ve diorama günlükleri (AÇIKLAMA)

Önerilen İletiler

Merhaba arkadaşlar;

Son dönemlerde özellikle dikkat ettiğim ve artık üzerinde durumlası gerektiğini düşündüğüm bir konuya açıklık getirmek isterim çünkü bu noktada platformumuzu takip eden yeni hobicilerin'de ufak ta olsa üzüntü duydukları bir husus. Husus şudur ki; Diorama günlükleri kategorisi bildiğiniz gibi yaptığımız dioramaların en ince detaylarına kadar anlatıldığı alan. Hangi boyalar kullanıldı taban yapılırken hangi teknikler kullanıldı ağaçlar yapılırken hangi ipucu diye tabir ettiğimiz kaynaklardan yararlanıldı vb. gibi. Yani dolu dolu olmalı anlatımlarımız. Son dönemler de sadece kullanılan mazlemeler üstü kapalı yazılıyor ve alta resimler tamam bitti. :) Hayır arkadaşlar bitmedi özellikle profesyonel şekilde bu işi yapan yada en başında dahi olsa tüm yaptığınız projeleri en ince detayına kadar anlatın anlatın ki arkanız dan gelen yeni hobiciler hem tecrübe edinsin hemde hiç zorlanmadan sizin projelerinize benzer projeleri çıkarabilsinler kolaylıkla.

Bu konu içinde bahsettiğim gibi detaylı anlatıma sahip olmayan tüm diorama çalışmaları tarafımca ve forum yönetimince '' diorama resimleri '' kısmına taşınacaktır bilginiz olsun. Platformumuzun kullanıcısı olan tüm üyelerimizin bu konuda gösterecekleri hassasiyete canı gönülden inanmakla beraber yapılan açıklamaya itibar edeceklerini de düşünüyorum.

Keyifli forumlar. :) 

logo.png.5482a5ae93bf783a32edb15c495a076

• Like 1
  • Thanks 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sayın yönetici

Detaylı anlatım ve aşamaların resimlenmesi haklı bir istek

Adı üzerinde boş vakitlerimizde hobimizle uğraşıyoruz, hobi için bazen vakit bile yetişmiyor

Bu zaman fukaralığında...safha safha  resim çek.. detaylı anlat ..malzeme bilgisi ver...teknik ve yöntemleri anlat bunları forumda yayınla..... bu işede  o olmayan zamanı harcarsak..........

Burda en güzeli en faydalısı özet yayın yapmak fakat gelecek sorulara net açıklayıcı  cevaplar vermek daha doğru olur

Altını çizerek ifade edeyim burada veya başka forumlarda ben sorularla pek karşılaşmıyorum

Not : bunu yazmak bile benim beş dakikadan fazla zamanımı aldı

• Like 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bu konuda bende bir yorum getirmek istiyorum

uzun zamandır herhangibi bir çalışmam bulunmamakta lakin daha öncelerden paylaşmış olduğum çalışmalarda detaylı anlatımlarda bulunmaya çalıştım ama bir elin 5 parmağını geçmez hiç kimseden soru yardım talebi gelmedi 

şimdi sizin değindiğiniz konu aslında önemli bir husus çünkü detaylı anlatım bir çok kişiye yardım olacaktır ama verilen emeğe karlılıkta sizden bunu talep edenler çalışmayı yapanada konu hakkında sorular sorması gerektiğini düşünüyorum. 

• Like 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Anlıyorum arkadaşlar ben gerekeni gerektiği gibi kendimce ifade etmeye çalıştım sonuçta burası hepimizin ben böyle bir yeri kişisel egomu tatmin etmek için değil bu hobinin önünü açabilmek adına oluşturuyor oldum. Bundan sebep bu konuya yer verme gereği duydum çünkü bu şekilde daha faydalı olacağı kanısındayım. Tamamen bir zorunluluk şartı değildir belirttiğim konu sadece böyle olursa daha iyi olur dememden sebep her şey sonuçta bana yapılan feedback leri değerlendirmek durumundayım platformun her geçen gün daha iyiye gidebilmesi için bana da hak veriyor olacağınızı düşünüyorum. :) Elimizden geldiğince vaktimiz buna müsaade ettiği çerçevede konu içeriklerini bu belirttiğim tarz da yada bu tarza en yakın haliyle şekillendirirsek eminim ki çok daha güzel sonuçlar alacağız. 

Keyifli forumlar diliyorum herkese.

• Like 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bu konuda bende yorum yapmak isterim , Bu işi ticarete taşımayı amaçlayan kişi ve kuruluşlar maalesef Diorama kursları gibi adlar altında ciddi ücretler karşılığında bunu pazarlamaya ve satmaya çalışmakta maalesef . Kimsenin ticaretine karışma gibi bir lüksümüz yok ama .. Bunların varlığı gibi noktalarda paylaşımlar hep kısıtlı ve bunu yaptık ettik gel yapalım der gibi reklam niteliğinde olan çalışmalar olabiliyor.

Kaldı ki bu durum neredeyse bütün hobilerde az çok ortaya çıkmakta. Ben bu durumu Türkiye'nin ekonomik sosyal sınıfı ile bağdaştırıyorum. İnsanlara bu tip işler kolay ve hızlı para kazanma noktası gibi gelmekte . Ve bu noktadan hareket ile birşeyler yapma para kazanma umudu gütmekteler.

Bundan dolayıda 2-3 çalışma yapan herkes bu şekilde kısıtlı bilgi olarak hareket edebilmekte. 

Gelelim safkan bir hobicinin hareketlerine , safkan bir hobici yaptığını sergilemekten kullandığı tekniklerden bahsetmekten anlatmaktan çekinmez aksine herkese anlatmaya göstermeye çalışır ..

İste o zaman gerçek bu tip hobilerin aldığı haz en üst seviyelere ulaşır.

Hobicinin derdi bildiğini anlatmak bilmediğini sessiz sakince dinlemek ve öğrenmektir.

Hırsız bir göz , yetenekli bir el , sabırlı bir bünye , bol okur , resim bakar , karşılaştırır ve en önemlisi tecrübe için üşenmeden test ediyip deneyler yapan bir kişilik olmak önemli ... Hee bunları yaparken de ego çeketini çıkartıp bir kenara koymalı ...

Türkiye'mizdeki yüksek zorluk derecesindeki hayatlarımız içerisinde herkesin bir hobi edinmesi gerektiğini düşünmekteyim. Buda yetenekleri ve zevkleri doğrultusunda olması gerek .. Kitap okumak bir hobi değildir örneğin bir gereksinimdir , ihtiyaçtır . Sinemaya gitmekte... Hobi ise bir dalda yetkin olabilmek inceliklerini detaylarını öğrenebilmek ve ortaya müze kalitesinde sergilenebilir sanat eserleri ortaya koyabilmektir. Kendi hobimizden örnek verecek olacaksak , 6-7 ayını vermiş saatlerce çok küçük malzemeler ile çalışarak ortaya çıkarttığınız çalışmaları 5.000-10.000TL bile verseler satmak istemeyeceksinizdir. Onu sergilemekten daha önem arz edecektir. 

Şuna da değinmek isterim ... Tecrübe dediğimiz şey bence gerçekten çok pahalı ve önemli benim başıma gelen ve bu noktadan kaynaklı çekinmelere hak veriyorum. Bazı zihniyetler yine maalesef bu gibi platformlarda bilgileri alıp sonra başkalarına para ile satma yoluna gidiyorlar (3dprinter'cilarda çok rastlıyoruz )  .. Bu gibi durumlar hoş olmuyor ... İste buda bilgisi yüksek olan kişilerin elini korkak alıştırmasına sebebiyet veriyor . 

Ben kendi adıma bilgiyi paylaşmayı seven , bir araya gelerek workshoplar yapmayı seven ortak projeler yürütmekten zevk alan biri olarak öğretir , eğitmenliği bir görev niteliğinde üstlenmişimdir.Bu kendime ait facebook gruplarımda da böyledir. Bu tip form platformlarında da. 

sloganımda , Build,paint,share,exhibit...

Bol maketli günler dilerim , 

HobbyLab...

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Copyright © 2017 Diorama Türkiye. Tüm hakları saklıdır.

Diorama Türkiye platformu diorama hobisine gönül vermiş tüm bireyleri tek platform altında toplamak adına kurulmuş olmakla  birlikte diorama malzemeleri, ekipmanları ve uygulamalı ders makalelerini içinde barındıran bir platformdur. Forum kuralları gereği tüm kullanıcılar konu ve mesaj içeriğinde kullandığı üslubuna dikkat etmeli her zaman yapıcı ve olgun davranmayı esas almalıdır. Hobiyi geliştirmek ve ülke sınırlarımız içinde  genişlemesini daha  fazla kitleye  hitap etmesini sağlamayı görev edinmiş olan Diorama Türkiye platformuna hoş geldiniz.