Jump to content

Önerilen İletiler

Pas Efekti Yapımı
Hepinize yeni bir ''... yapımı'' başlığından merhaba arkadaşlar bugün sizlere yeni bulduğum bir tekniği anlatacağım.Bu tekniği bulana kadar gece bir çok teknik denedim fakat onlar olmayınca bunu buldum.Tanklara, sivil araçlara, gemilere pas efekti verebilmek için bu teknikte gerekli olan malzeme Tutkal ve Tarçın.Tutkalı biraz sulandırmanız gerekecektir 1 yada 2 damla su damlatın tutkal sulansın.Pas efekti vermek istediğiniz yere sulandırılmış tutkalı sürüyorsunuz ve tarçını sürüyorsunuz.Fakat tarçını sürme, serpme işi uzun sürdüğü için boş bir tuzluğun içine döküp küçül deliğe getirip rahatça döktüm :D bunu sizde uygulayabilirsiniz.Ben gibi ''ne gerek var pigmentlere'' diyen arkadaşlar için hem ucuz hem basit bir yöntem.Maket yaparken boya ve maketler dışındaki şeyleri evdeki malzemelerden yapmayı sevdiğim için tarçının pas için kullanılabileceğini gördüm.Gerçekten de güzel sonuç verdi.Önümüzdeki günlerde aşağıda görmüş olduğunuz T-34'ün bulunduğu dioramayı paylaşacağım.Bu diorama diğer yaptıklarımdan daha güzel olacağına inanıyorum ve forum üyelerini paylaşacağım dioramaya yorum ve beğeni yapmasını bekliyorum :D.Beni dinlediğiniz için teşekkürler, bir sonraki başlıkta görüşmek üzere.Kendinize iyi bakın.

21533895_10207765193808059_1162462190_o.jpg21682761_10207765221848760_573160607_o.jpg

21640332_10207765192968038_691734260_o.jpg21755118_10207765192008014_2093333896_o.jpg

21764413_10207765192568028_1536806240_o.jpg21640560_10207765192488026_745373486_o.jpg

• Like 4

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Son zamanlar da harika dönüşler alıyoruz tüm kullanıcılarımız dan diorama ve yardımcı diorama ekipmanları yada püf noktaları konusun da. Fazlasıyla katkı yapan üyelerden birisiniz tebrik ederim bundan sebep diğer üyelerimizi de aynı şekilde. Bu ve benzeri konuları fazla fazla görmek dileği ile. :) 

• Like 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, DioramaTürkiye yazdı:

Son zamanlar da harika dönüşler alıyoruz tüm kullanıcılarımız dan diorama ve yardımcı diorama ekipmanları yada püf noktaları konusun da. Fazlasıyla katkı yapan üyelerden birisiniz tebrik ederim bundan sebep diğer üyelerimizi de aynı şekilde. Bu ve benzeri konuları fazla fazla görmek dileği ile. :) 

Güzel yorumunuz için teşekkür ederim :).

• Like 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

@CemOrhan hocam çok teşekkürler. Yanlış anlamayın lütfen . Benimde yaptığım uyguşamalarda gıda maddelerini kullandığım olmuştur  toprak için tuz, kar için budra, pas için tarçın insanın maket ve dioramaları yiyesi geliyor :)

• Like 3

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

TUZLAMA TEKNİĞİ

Maket üzerinde düzensiz bölgesel gerçeğe daha yakın pas efekti için en çok  ve sıklıkla kullanılan bir teknik 

Tabii teknik ekipmanlarınız aletleriniz  nelerdir bilmiyorum

Bu tekniği uygulamak için finalde Aırbrush şart

Teknik şöyle

Makete pas rengine yakın bir boya ile fırça ile sürülüyor

Hemen akabinde boya ıslak iken üzerine bol miktar tuz ekiliyor

Boya kurumadan yumuşak bir fırça fazla tuz alınıyor fıça ile bölgesel pas efektleri yorumunuza göre sekillendirilir

İyice kuruduktan sonra aırbrush ile bölgesine göre açık veya koyu pas rengi atılıyor

KURU toz pastelle efektler ilave ediliyor

Finalde gene illaki  airbrush ile veya ince bölgelere fırça ile mat vernik

Sevgili Teoman hocamın tuzlama tekniği kullanarak yaptığı bir çalışma

yag 5.jpg

• Like 4

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Ozan Kaya yazdı:

pas efekti için bir kabın içine paslanmış metal parçalarını su içinde bekletip, o paslı suyu kullansak sonuç alabilirmiyiz acaba. :D 

Bir denemek lazım

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Copyright © 2017 Diorama Türkiye. Tüm hakları saklıdır.

Diorama Türkiye platformu diorama hobisine gönül vermiş tüm bireyleri tek platform altında toplamak adına kurulmuş olmakla  birlikte diorama malzemeleri, ekipmanları ve uygulamalı ders makalelerini içinde barındıran bir platformdur. Forum kuralları gereği tüm kullanıcılar konu ve mesaj içeriğinde kullandığı üslubuna dikkat etmeli her zaman yapıcı ve olgun davranmayı esas almalıdır. Hobiyi geliştirmek ve ülke sınırlarımız içinde  genişlemesini daha  fazla kitleye  hitap etmesini sağlamayı görev edinmiş olan Diorama Türkiye platformuna hoş geldiniz.