Jump to content

Önerilen İletiler

KOLAY TAŞ EFEKTİ ÇALIŞMASI 
Sanırım 6 dilde ve en çok çok sorulan soru ve teknik budur!gerçek ve kolay taş duvar nasıl yapılır. ilk tamirhane dioramamdan bu yana binlerce kere anlattığım ve uygulama yaptığım en gerçekçi ve basit yol budur ,her zaman söyledim en muhteşem taş dokusu viyol dediğimiz yumurta kartonudur, biraz akrilik boyaya bebe pudrası ekledik mi başka bir malzemeye gerek yoktur ,bol bol deneme yapınız lütfen .

Bu tekniği dilediğiniz ölçeklerde çalışmalarınızda kullanabilirsiniz ben 1:6 ölçek çalıştım büyük olsun kolay anlaşılsın diye web sayfamda 1:25..1:35 vb ölçeklerde bol bol kulandığım gerçekçi bulduğum ve çok sevdiğim bir tekniğimdir.

The question i'm always getting is "how are you making the stone effect?",like i always said,most realistic and easiest way to do is to use viyol(egg carton),acrlyic paint and baby powder(in order to make it solid),these are enough.

12186706_10207931420344226_3436313820357097626_o.jpg

gül_ipek_diorama (4).jpg

gül_ipek_diorama (8).jpg

gül_ipek_diorama (7).jpg

gül_ipek_diorama (2).jpg

gül_ipek_diorama (10).jpg

gül_ipek_diorama (3).jpg

gül_ipek_diorama (5).jpg

gül_ipek_diorama (1).jpg

gül_ipek_diorama (9).jpg

• Like 6

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

1:  Siyah +beyaz boya :gri .......sarı +mavi +az siyah :yosun yeşili ......kırmızı +siyah boya :pas rengi elde edersiniz .pudra ile yoğunluğu siz ayarlıyorsunuz su katılmıyor ..yumurta kartonu siz gri tercih edin ben belli olsun diye pembe seçtim .

• Like 3

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Gül hocam ilk paylaşımınız forumdaki ilk veriniz ve o kadar profesyonelce o kadar somut ki çok teşekkürler en ince detayına kadar anlatmışsınız ben çok beğendim. Yalakalık olarak algılanmasın ama bu bilgiler kitaplarda yazmıyor o yüzden çok kıymetli bize aktardığınız yadad aktaracağınız her şey.

Ben her şeyi harfiyen okudum ve anladım tek soracağım husus bu bahsi geçen akrilik boylarımızı vs özellikle şuradan alın fiyat ve ürün parformansı anlamında iyi diyeceğiniz yer yada yerler var mı ? Bizim içinde büyük kolaylık olacaktır.9_9

• Like 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Güzel soru :öncelikle Türkiyede diorama yapan insanlar ya zar zor bir oda masa ayırabilmiştir kendine yada balkonda bir köşe öyle filmlerdeki gibi ne garajlı evler nede çatı katını atölye yapalım durumu yok varsa elbette istisnadır ...şimdi durum böyle olunca boyalar kokusuz olmak zorundadır kokusuz boya akrilik boyadır yani su ile inceltilebilen boyadır diğeride enamel boya yani bildiğiniz oto boyasıdır tiner solvent vs...kokuludur,kullanım esnasında  havalandırma gereklidir ...bu minik açıklamadan sonra ben akrilik boya Ülkemizdede üretilen 5 tl 7 tl arası boyalardır diorama için yeterlidir .cadence ,südor bunlar Türk firmaları ,diğer önemli konu benim için önemli olan kurudugunda şeffaflaşan tutkal üzerinde PVA yazmalıdır.(Bu verdiğim bilgiler dioramayı hobi olarak yapan dio severlere fikir amaçlı yazmaktayım bunun altını çizmek isterim .

• Like 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

@gülipeksanat çok güzel bir paylaşım olmuş aslında ne kadar kolaymış ya ????! Dedirtti inceleyince kolaymış derken yapılan işi küçümseme olarak anlaşılmasın haşa ne haddime demek istediğim husus yani bazı noktalarda çok çaresiz kalıyoruz yol bilmememizden kaynaklanan siz anlatınca aaa demek böyleymiş diyoruz. 9_9^_^

Elinize, emeğinize sağlık çok faydalı bir paylaşım bence.9_9 Benimde bir sorum olacak hocam; boya sürüldüğünde ne aralıkta kurumaya bırakmalıyız ? en sağlıklı zaman aralığı nedir ? üstüne ikinci boya işlemini yapmak için soruyorum ?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Yumurta folyosu orjinal bir fikir çalıştığınız ölçeğe uyumlu daha küçük çalışmalarda nasıl bir sonuç verir?

Bebe pudrası  dolgusu herhalde yüzeyi  pürüzlendirmek için geç donan saten alçı .....bir fikir.... denemek gerekir

Teşekkürler

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Pudra alçı değildir ,içeriğinde magnezyum karbonat vardır magnezyum silikat yani talk vardır ( zaten alçı kullanmamak için yapıyorum alçı çatlar ve ağırdır pudra hafiftir  talk ve bir ton kimyasal vardır (neden bebeklere kullanılır anlamış değilim) @igunder  ,yumurta kartonu folyo değil her ölçege uyar çalışmalarım var yazmışım bunu zaten ,pudranın amacı taş arası derz işlevini yerine getirme amaçlıdır @blue80s.kullandığınız ne ürün olursa olsun ikincisi için BEKLEMENİZ iyi olur bu duvarı badana bile yapsanız mantık aynıdır ama unutmamak gerek kat kat boya kalın olur ,denemeler yapınız zaten göreceksiniz ..acele yok bu işlerde bol bol sabır var ..

• Like 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

@gülipeksanat hanım valla boyalar konusunda benimde tereddütlerim var. piyasada çok farklı ve fiyatlarda boyalar var. benim boyalarla ilgili daha çalışmam olmadı ama yakın zamanda olucak, bu uygulamarı yaparken biraz sizin başınızı ağırtıcam. renk karışımı uygulama tablosu tarzında hangi renk hangi renkle karıştırılırsa bu renk olur tarzında örnek bir uygulama tablosu olsa bu bizim için çok iyi olurdu. yukarıda belirtiğiniz gibi bu renkle bu karışırsa bu renk olur tarzında.

Yumurta kartonundan kiremit yapımım var yakında görsel olarak paylaşırım.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

@Ozan Kayadeneme yapmadan fikir sahibi nasıl olunur ki ...:)maketçilik ve figür boyama konusunda boyalar ve markalar kodlar vs ...önemlidir ama diorama base dediğimiz zemin taş tuğla ağaç çatı ve benzeri çalışmalarda bunun kodu kaç gibi sorular çok ta önemli değil maketçilikte askeri yeşilin elbette boya kodu doğru yapmak açısından sorulur ve önem teşkil eder yada Türk bayrağını kafanıza göre boyayamazsınız ama diorama da örn:ağaç yapacaksınız yeşil gerekli sarı ve mavi karışımı zaten yeşildir bu karışımı denerken en az 6 ton yeşil elde edersiniz buda muhteşemdir neden biliyormusunuz ,doğada hiç bir ağaç gövdesi çiçeği yaprağı meyvesi tek renk değildir bir ağaçta gölge olan yerler koyu yeşil  yeni filizler açık yeşildir .sanırım bu forma en çok yazacağım şey bol bol denemeler yapınız olacak ,ben bir firmanın ürün geliştirmesinde görevliyim piyasada çok akrilik boya yok Türk markası olanında hakkı 5 veya 7 tl dir  boyayı boya yapan içersindeki piğment yoğunlugudur alırken yabancı markalar bunu belirtir dikkat ediniz .kapatıcılık iyise o boya iyidir en müthiş markaların bile kapatamadığı  pahalı boyaları vardır ,Yumurta kartonunu keşfettiğimde  8 yaşlarımdaydım yapamadığım az şey vardır , ben yukarıda taş efektini örnek verdim kiremit , taş kadar dokulu değildir düzdür mukavva ilede yapılır Diorama için taş veya tuğla ...iyide hangi dönem hangi ülke ne çalıştığınıza bağlı Alman savaş dioraması çalışıyorsanız tepebaşı taksim yoluna çalıştığım arnavut kaldırımı ile aynı değildir bunu unutmamak gerek, önce bir konu seçmeli araştırması yapılmalı ben porofesyonel olarak bu işe başladığımda (resimleri web sayfamda var )mukavva yumurta kartonu sarı ,mavi, siyah ,kahve,beyaz  guaj boya tutkalım cımbız ve olmazsa olmazım kreatuarım(maket bıçağı ) vardı. instagramı günlük olarak kullanan biriyim paylaşımlarımda bakıyorumda bu  malzemeler değişmedi......Sevgilerimle. Unutmadan  ana renkler ve ara renkler kartela yapacağım kiremit rengi galvaniz grisi vs...bunu not aldım teşekkürler ederim .

• Like 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

:) Teşekkür ederim yazıda iyi değilim ama elimden geleni yapıyorum ,zaman buldukça tekrar yazmak istiyorum statik çim ekme makinası yapımı ,su efekti ,eskitme,yıpratma,pas vs... daha anlatacak çok konum var .

• Like 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

bu arada eklemeyi unutmuşum bu pepe pudrası ile alakalı bir PÜF nokta :bazen boyayı mat yapmak gerekir örneğin paslanmış bir metalde mat boya olmalıdır işte MAT yapmak için boyaya azıcık pudra eklediniz mi alın size mat boya veya çok parlak istemiyorsunuz boya böyle disko topu gibi olmasın derseniz yine boyaya azıcık pudra ekleyin Bu arada eşlerden yardım kısmı ile ilgilide ayrı yazacağım pudralar makyaj fırçaları ,süngerler vb...indirimler ne nerede ucuz ...:)

• Like 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sayın İpek ,  

Öncelikle Diorama Türkiye grubuna katılmamı tavsiye ettiğiniz için size gecikmeli de olsa bir teşekkür borçluyum.:) Sizin çalışmalarınızı takip ederek naçizane bir şeyler yapıyorum. Burada paylaşılan bilgilerde eminim ki çalışmalarıma daha büyük bir katkı katacak. Şimdilik çalışma yerim dar olduğu için ancak fotoğraflardan bakarak yaptığım kapı ve pencere pano çalışmalarını paylaşacağım.  Güzel ve faydalı paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim.  Diğer grup arkadaşlarıma da paylaşımları için teşekkür ederim. 

Saygılarımla.

• Like 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Copyright © 2017 Diorama Türkiye. Tüm hakları saklıdır.

Diorama Türkiye platformu diorama hobisine gönül vermiş tüm bireyleri tek platform altında toplamak adına kurulmuş olmakla  birlikte diorama malzemeleri, ekipmanları ve uygulamalı ders makalelerini içinde barındıran bir platformdur. Forum kuralları gereği tüm kullanıcılar konu ve mesaj içeriğinde kullandığı üslubuna dikkat etmeli her zaman yapıcı ve olgun davranmayı esas almalıdır. Hobiyi geliştirmek ve ülke sınırlarımız içinde  genişlemesini daha  fazla kitleye  hitap etmesini sağlamayı görev edinmiş olan Diorama Türkiye platformuna hoş geldiniz.