Jump to content
 • Reklam

ozgurTdogan

Üye
 • İçerik sayısı

  7
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Days Won

  8

ozgurTdogan kullanıcısının son zaferi 28 Kasım 2020

ozgurTdogan en beğenilen içeriğe sahiptir

Topluluk Puanı

12 Good

1 Takipçi

ozgurTdogan Hakkında

Özel Profil Alanları

 • Şehir:
  İzmir
 1. JÖH -PÖH Diorama - 1:20 scale

  İlk diorama çalışmanıza göre gayet güzel teknik ve malzeme konusunda yardım almışsınız belli ama el işçiliğiniz çok iyi detaylar çok iyi tebrikler yetenek var kesinlikle bir eğitiminiz olduğunu da anlıyorum, devamını bekliyoruz.
 2. Kapalı garaj dioraması

  Uzun bir süredir bu dioramayı bitirmek için uğraştım, tam olarak istediğim gibi olmasa da eksikleri olsa da vakit kısıtlarım yüzünden uzun süren, rafta boş boş duran model araçlarım içinde ihtiyacım olan bir dekoru bitirdim sayılır. Fikir, öneri ve eleştirilerinize açığım, şimdiden teşekkürler. Zemin için depomda bulduğum kontra plak ahşap kullandım, kesimini traşı temizliğini kendim yaptım, öncesinde temizlik için kırık beyaz sprey ile boyama yaptım, park çizgileri için maskeleme yaparak fırça ile boyamasını yaptım ( bir sonrakine araçlarda kullanılan folyo kaplamalardan kullanacağım daha temiz canlı ve düzgün olacaktır pratik olması da avantaj ) öncesinde yaya yolu ve acil kapı girişi zeminini folyo ile yapmak istedim boyamak zor geldi ama aldım elime airbrush ı boya gitsin dedim biraz aksiliklerle kalitesiz boya kullanmam sebebi ile rengi tutturamadım bir üstüne nem de atınca biraz ton farkları çıktı onu da doğal olarak bıraktım yaya geçiyor buradan kirlilik efekti gibi olsun dedim Park çizgileri aslında sarı olacaktı ama nedense biranda siyah rengi aldım vurdum kötü de durmayınca öyle kalsın bu garaj farklı olsun dedim. Kapı girişi zemin rengi uyarı çizgileri yapmak için kartondan basit bir şablon çıkardım düz şerit yapabilirim diye ama şablon biraz kayınca çizgiler pek düzgün olmadı bende sonrasında biraz tiner ve kulak çubuğu ile kenarlarını temizleyerek düzgün hale getirdim. En son sarı zemin kenarlarını düz yapabilmek için beyaz folyo şerit kullandım. Mümkün oldukça dışarıdan hazır malzeme kullanmadan eldeki malzeme ile birşeyler üretmeye çalıştım bunlardan biri de kolonları hazırlamak, bir çok garaj dioramacılar kolon olarak özel ahşap kestirip uyguluyorlar ama ben hem vakit hem de marangoz kaprisi çekmemek için karton ve mukavvalardan kolon yaptım, sonrasın yine beyaz renge boyayım biraz da kirleterek bina kolonu görüntüsü elde etmeye çalıştım. Yine eldeki malzemeler ile yangın hortumu dolabı yaptım, kibrit kutusu, şeffaf plastik ve ısıtarak şekil verdiğim plastik çubuk ( su borusu olacak ) ile bir dolap çıktı ortaya, duvarda ki uyarı işaretleri vs... renkli yazıcıdan çıktı alarak oluşturdum, acil çıkış kapısını ise yine mukavvadan keserek yaptım kapı açma kolunu yine plastik parçalardan oluşturdum biraz boya ve metal görünümü vererek birşeye benzetmeye çalıştım. Aydınlatmalar içinse şerit led ve kasası için plastik kablo kanalı kullandım bunlar hep elimde vardı ne olur ne olmaz diye çer çöp toplarım atmam bir gün işime yarayacak derim ... ve sonuç tam olarak istediğim gibi olmasa da çok uzun uğraştan sonra bir şeyler elde ettim artık.
 3. Red Baron

  Evet hey gidi günler diyorum aslında bugüne kadar yaptığım her modelin yapım aşaması fotoğrafları vardı ama son zamanlarda çekmekten vazgeçtim model yapımına odaklanmıştım birde paylaşmak gibi düşüncem yoktu ama bundan sonrakileri zaten fotoğraflayarak yapacağım hatta yeni bir çalışmaya da başladım yakın bir zamanda paylaşacağım, teşekkürler görüşmek üzere.
 4. Red Baron

  Çocukluğumda Dos işletim sistemi kullandığımız zamanlarda çok severek oynadığım red baron oyunundaki Alman yapımı tamamen ahşap olan uçağın modelini yapmak ayrı bir heyecan oldu, rafta öylesine boş durmasın birde buna hikaye oluşturayım dedim malum savaş var yıkılmış evlerin arasında bir bahçeye iniş yapmış nazi askeri kurgusu yaptım, eldeki imkanlar ve zaman kısıtlıydı daha fazla detaya giremeyerek uçağı vurgulayacak sade bir konu oluşturmak istedim, ilk diorama çalışması olduğu için bazı kusurları sonradan farkettim sonrakilerde daha dikkatli ve özverili çalışmalar olacak. 1/72 ölçe yapımı bana ait uçak modeli Yıkılmış duvarlar ve zemin kenarı için doğal görünmesi açısından seramik hamuru kullandım. Birkaç deniz kumu içinden bulduğum taşlar ve yapay çim kullanıldı. Asker figürü ise elimde eskilerden kalan pilot modellerinden biraz rötuş ve boya ile uyarladım. Yapım aşamasının detaylı fotoğrafları yok aklıma böyle bir platformda paylaşabileceğim gelmemişti bundan sonrakilerde zaten detaylı fotoğraflar mevcut olacak.
 5. okyanus üzerinde alçak uçuş dioraması

  Teşekkür ederim, biraz acele ettim aslında bu çalışma için o yüzden tam istediğim gibi olmadı biraz da kullandığım bazı malzemelerde sorun yaşadım ama beğenmenize sevindim. Sadece hafta sonları ve hafta içi bazı akşamları çalışabildim 2 hafta gibi sürede bitirdim ve model uçak için de ayrıca yaklaşık 3 hafta zaman harcadım.
 6. Airbrush Seti

  Hocam çok profesyonel iş için değilse sadece günlük hobi içinse basit setler var mini kompresör airbrush set vs... al tak kullan Türkiye de bu setler yine 1000 TL civarı zamanın var ise y.dışından malum siteden sipariş geç 1 ay da geliyor yarı parasından bile az ödersin kalitesinden korkma burada satılanlarda oradan getiriyor zaten, kaliteli olsun marka olsun diyorsan çok para ama onlarda ben güzel bir airbrush set getirttim 3 tane iğnesinden temizleme seti hortumuna kadar geldi kaliteli sayılır buradaki nin 3/1 fiyatına geldi 25 tl vergi ödedim toplamda 253 tl
 7. okyanus üzerinde alçak uçuş dioraması

  Merhaba arkadaşlar, yeni üyeyim böyle güzel farklı bir hobi ile uğraşan Türkiye de ki arkadaşları burada görmek güzel, herkesi tebrik ederim bilgilerimizi paylaşmak kendimizi daha da geliştirmek dileği ile selamlıyorum. Burada ilk kez paylaştığım yapmış olduğum 3.dioramam 5 yıldır aralık vererek plastik modelcilik yapıyorum aslında özellikle askeri araçlar ve boylarının uygun olmasından dolayı 1/72 ölçek kullanıyorum baya bir serim oldu yerim kalmadı biraz ara verip eldekileri böyle hikaye ile değerlendirmek istedim. Bundan önce de Red Baron ve yarış dioraması var onları da ayrıca paylaşacağım, görüşlerinize ve eleştirilerinize açığım sonuçta amatörüm kendimi geliştirmek farklı tarzlar denemek istiyorum, yorumlar için şimdiden teşekkürler. Bu diorama da yine kendim yaptığım F.14 tomcat 1/100 ölçek plastik model kullanıldı. Dalgalar için kağıt havlu Zemin için seramik hamuru ( maalesef bir daha tercih etmeyeceğim bir malzeme kuruduğunda gerilerek çatlama yapıyor ve şekli bozuluyor ) Polimer kil tercihim olacak Taban için ince köpük Akrilik boya, koruma ve boya tutması için mat vernik ve en son Parlak vernik ( yeterli parlaklığı vermediği için sonrasında sıvı reçine kullandım ) Uçak altındaki köpüren su için pamuk kullandım Not: Hikaye tamamen benim kurgum değildir esinlenilmiştir.

Copyright © 2017 Diorama Türkiye. Tüm hakları saklıdır.


Diorama Türkiye platformu diorama hobisine gönül vermiş tüm bireyleri tek platform altında toplamak adına kurulmuş olmakla  birlikte diorama malzemeleri, ekipmanları ve uygulamalı ders makalelerini içinde barındıran bir platformdur. Forum kuralları gereği tüm kullanıcılar konu ve mesaj içeriğinde kullandığı üslubuna dikkat etmeli her zaman yapıcı ve olgun davranmayı esas almalıdır. Hobiyi geliştirmek ve ülke sınırlarımız içinde  genişlemesini daha  fazla kitleye  hitap etmesini sağlamayı görev edinmiş olan Diorama Türkiye platformuna hoş geldiniz.

×